Česky English

Fulltextové vyhledávání

Kalendář

P Ú S Č P S N
27 28 29 30 31
Úsměvy Zdeňka Trošky v Nupakách
1 2
Začarovaný Kašpárek - Loutkové divadlo ve Velkých Popovicích
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20
Michal Prokop a Framus Five v Kamenici
21 22
Tradiční pochod Krajinou barona Ringhoffera
Orientační běh přímo v Říčanech
23
24 25 26 27 28 29 30
Drobečková navigace

Úvod > Akce > Pochod Krajinou barona Ringhoffera

Pochod Krajinou barona Ringhoffera


Naučná stezka Krajinou barona Ringhoffera vybudovaná v roce 2006, od té doby se zde pravidelně v dubnu koná pochod s programem pro turisty. Trasa je dlouhá 20 km a návštěvníci na ní najdou celkem 10 informačních tabulí.

Na každém zastavení je připraven program. Ringhofferova stezka navazuje na Pražskou integrovanou dopravu. Začíná v Mirošovicích na vlakovém nádraží, kam se dostanete po trati 221 – Praha, hl. nádraží – Benešov u Prahy. Konec cesty je v Kamenici, odkud je mj. možné se dopravit autobusem do Prahy na metro Budějovická nebo "pochodnickým" svozem zpět do Mirošovic na vlak směr Praha či Benešov.

Pochod po stejnojmenné naučné stezce připomíná významného průmyslníka 19. století, který měl dominantní vliv na kulturu krajiny Velkopopovicka a Kamenicka. Baron František Ringhoffer, majitel strojního imperia na pražském Smíchově a představitel tehdejší společenské elity, založil pivovar ve Velkých Popovicích a řadu dalších podniků jako měděný hamr, pilu, cihelnu, mlékárnu. On a jeho rodina s velkou péčí udržovali krajinu, vysazovali aleje, upravovali cesty a okolí svých rezidencí zámku Štiřína a zámku Kamenice. Dodnes je tato jejich starost o krajinu patrná.

Turistická naučná stezka Krajinou barona Ringhoffera je výjimečnou procházkou v okolí Prahy. Nabízí nádherné výhledy na přírodní park Velkopopovicko a do krajiny Posázaví nebo exkurzi v pivovaru Velké Popovice spojenou s ochutnávkou tradičního piva Velkopopovický Kozel. Součástí je i cesta alejí k hrobce rodiny Ringhofferů, prohlídka kostela s rotundou a židovského hřbitova v Kostelci u Křížků a další zajímavosti.

Zastavení při pochodu: 

  • č. 1 – start, občerstvení Baráčníci, úvod, přestřihnutí pásky, informace o trase
  • č. 2 – skauti Mirošovice – soutěže
  • č. 3 – studny Habří – Myslivecké sdružení Velké Popovice
  • č. 4 – Sdružení dobrovolných hasičů Lojovice . zastavení s baronem Ringhofferem u pivovaru, křtění kozlíků, prohlídky,
  • č. 5 – zastávka u obecního sadu Velké Popovice, ČSOP Velké Popovice, poznávání odrůd jablíček, apod.
  • č. 6 – hráz Štiřín – Svaz včelařů -  představení proskleného úlu
  • č. 7 – zámek Kamenice – skauti – soutěže
  • č. 8 – Ringhofferova hrobka Kamenice, Jan Pišna historik, informace o hrobce rodu Ringhofferů,
  • č. 9 – Kostelec u Křížku, prohlídka kostela s rotundou
  • č. 10 – odměny v cíli, pamětní listy, turistická vizitka, sleva na občerstvení v místní hospůdce

Zvláštní autobus zpět z Kamenice do Mirošovic v 16:00 a 16:30