Česky English

Fulltextové vyhledávání

Kalendář

P Ú S Č P S N
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
Drobečková navigace

Úvod > Aktuálně > Ladovské léto láká do přírody i za kulturou

Ladovské léto láká do přírody i za kulturouAč oficiálně prvním letním měsícem je červen, od let školní docházky máme asi všichni zažito, že léto rovná se červenec a srpen.

Děti i jejich rodiče si oddychnou, že celé dva měsíce nemusí řešit známky, domácí úkoly, ani přesuny na mimoškolní aktivity, a i pro ty, kdo už se školou nemají dávno nic společného, se život příjemně zpomalí, protože je tu – samozřejmě – čas vytoužených dovolených. Ale ať už patříte k těm, kdo se radují z obnovené možnosti dalekých cest, nebo dáváte přednost českým horám či rybníkům, určitě stejně většinu léta prožijete doma. Tedy v pohádkovém regionu mezi Prahou a Sázavou.

Ladův kraj je sám o sobě turistickou destinací, která je protkaná turistickými i cyklo trasami. Nemáme tu sice vyložené turistické magnety, ale různorodou a relativně zachovalou přírodu, řadu půvabných venkovských kostelíků, z nichž některé obklopují i zbytky historických návsí, a na nich často pohostinné restaurace a hospody. Severní polovinu Ladova kraje od Hrusic do Mukařova vám představí sám kocour Mikeš, jehož letos nově vyznačená cesta vás provede po místech jeho dobrodružství. Jižní část, od Mirošovic do Kamenice, si zase můžete projít v doprovodu barona Františka Ringhoffera, který založil nejen velkopopovický pivovar, ale zásadně přispěl k hospodářskému i kulturnímu rozvoji Velkopopovicka a Kamenicka, které si vybral za své letní sídlo.

K létu patří koupání, které je bohužel v přírodě stále složitější, ale pořád tu máme říčanský Marvánek a Jureček, Jevanské rybníky, anebo Sázavu pod Hláskou. A po parném dni je příjemné zůstat déle venku, třeba v letním kině, jejichž nabídka se nám naopak utěšené rozrůstá, jak se dočtete v samostatném článku Hanky Bolckové.

A co teprve letní festivaly! Kromě říčanské „klasiky“ Starák festu, který bude letos 11.–12. 8., nebo už 5. ročníku Mukařovského Pouťového festivalu se zábavou pro celou rodinu a doprovodným jarmarkem, který letos vychází na 19. 8., je asi největším magnetem Jurkovič Open Air. Původně vzpomínkový festival věnovaný jazzovému kytaristovi a staviteli kytar Peteru Jurkovičovi se z Jílového u Prahy přestěhoval do Kamenice, kde na Dvorské Nivě 15. 7. vystoupí hvězdy jako David Koller, Leo Lyons, Marcus Jurkovič, Prago Union, Jiří Schmitzer, Justin Lavash a Jarret.

Ať už léto v Ladově kraji strávíte v tichu přírody nebo na nadupaných festivalech, v sedle kola či koně, nebo na pěších cestách, u vody nebo na vlastní zahrádce, přejeme vám co nejvíce jedinečných chvil, které zahřejí nejen tělo, ale i duši, a vzpomínky na ně nás budou provázet, až se po prázdninách vrhneme opět do každodenního shonu.

Kateřina Čadilová, manažerka dobrovolného svazku obcí Ladův kraj