Česky English

Drobečková navigace

Úvod > Akce > Pochod Cestou kocoura Mikeše > Ohlédnutí za 15. ročníkem pochodu Cestou kocoura Mikeše a minipochodem Pohádkové Hrusice

15. pochod Cestou kocoura Mikeše a minipochod Pohádkové Hrusice 2022 měl pestrý program na trase, startu i v cíli.

V sobotu 28. května 2022 proběhl tradiční pochod na Mikešově stezce. A to není vše! Na šesti zastaveních se opět sbírala razítka, za něž pochodníky čekala v cíli odměna.

• Hned na startu v Hrusicích jste si mohli v rámci minipochodu pohádkové Hrusice, vyzkoušet staročeské hrátky Byl otevřen Památník Josefa Lady (9.00 -16.30), kde se platilo pouze poloviční vstupné. Víte, že od narození tohoto umělce, uplynulo již 135 let? V památníku mají figurínu oblíbeného černého kocourka Mikeše a na rozlehlé zahradě jeho kamaráda prasátko Pašíka na motorce. V domě č. p. 1 byla k vidění zmenšenina hrusické vesničky, tak, jak si ji pan Lada pamatoval za svého života. Nechybělo občerstvení, žízniví a hladoví pochodníci si tu mohli svlažit hrdlo a posilnit se na další dlouhou cestu.
  • Ti, kdo na minipochodu obcí Pohádkové Hrusice nasbírali všechna razítka, si mohli vymalovat vodnický hrníček a odnést si Pamětní list. Tento minipochod obcí je vždy určen právě pro nejmenší děti. Je tu možnost přijet na něj autobusem do Hrusic a ve 13.00 využít speciální svoz na vlak nebo tentokrát i na Mnichovické Kramaření či Dětský den v Říčanech. Odtud se už  vlakem pochodníci pohodlně dostali domů směr Praha i Benešov.
  • Účastníci velkého pochodu Cestou kocoura Mikeše se mohli v Mnichovicích vyfotit s postavičkami z pohádek Josefa Lady a pro děti byly připraveny soutěže. Současně tu centrum ožilo již tradičním Kramařením.
  • Na razítkovacím stanovišti na Klokočné se mohli pochodníci vydatně naobědvat. V místním hostinci připravili na tento den speciální Mikešovo menu!
  • V Tehově v místní knihovně, kde si pochodníci vyzvedli další razítko do karty, byla po celý den zpřístupněna výstava k 135. výročí narození Josefa Lady. V místní hospůdce byla možnost rychlého občerstvení.
  • V Říčanech, tedy v cíli pochodu, konkrétně na Lázeňské louce, byl od 14.00 do 17.00 hodin také bohatý program pro děti. Na akci Dětský den aneb hrátky o století zpátky vystoupil např. Ladův národopisný soubor z Hrusic, s nímž si mohli děti zatančit a zazpívat.
  • Ti, co na velkém pochodu, tedy na Mikešově stezce nasbírali všechna razítka, je v cíli snadno vyměnili za Pamětní list a zajímavé odměny („ladovskou“ pláštěnku v kuličce, turistickou nálepku Ladova kraje či drobnou hračku, omalovánku, apod.).

Dvanáct kreslených tabulí na stezce je, zatím původních, ale i zde se už chystá velká renovace. Kromě změny trasy a rozšíření spojek z dalších obcí do Hrusic, se můžete třeba těšit na celoroční aktivitu s Mikešovým pasem.

Pochod Cestou kocoura Mikeše po dvouleté pauze způsobené covidovou pandemií se dá zařadit mezi úspěšné akce svazku Ladův kraj. Zúčastnilo se jej odhadem 300 až 400 lidí.

Největší úspěch měl letos mini pochod pro děti s názvem Pohádkové Hrusice, kde děti prošly s rodiči všech pět pohádkových zastavení a musely odpovědět na pět otázek. Poté ještě absolvovaly pět pohybových disciplín - skákání v pytli, jízdu s trakařem, házení šišek do koše, apod. Za odměnu si pak na památku mohly vymalovat vodnický hrníček. Rozdali jsme neuvěřitelných sto hrníčků a k tomu ještě spoustu omalovánek, když hrníčky už došly:-)

V cíli velkého 20 kilometrového pochodu Cestou kocoura Mikeše jsem mohla za vyplněnou razítkovací kartičku odměnit turistickou nálepkou Ladova kraje, pláštěnkou a koláči cca 80 turistů. Na startu jich sice bylo přes jednu jednu stovku, ale někteří nevydrželi a zřejmě ukončili své putování na Mnichovickém kramaření. Ještě jednou chci poděkovat všem našim spolupracovníkům a dobrovolníkům  za pomoc na jednotlivých stanovištích. Bez vás bych pochod nebyl.

Zvláštní poděkování patří paní knihovnici z Tehova Ivaně Šotkovské, která nejen že napekla perníky s kocourem Mikešem, ale také vyzdobila místní knihovnu ilustracemi a obrázky Josefa Lady. Letos je to totiž 135. let od jeho narození. Také se statečně převlékla za kocoura Mikeše, což ocenili dospělí, ale hlavně děti.

Velký dík patří i dámám z Infocentra v Mnichovicích, kde se tradičně o naše turisty velmi dobře starají a to i přes to, že tam letos ještě zajišťovaly Kramaření.

Nemohu zapomenout na paní Olgu Jarkovskou z Lesního klubu Pramínek, která s dcerou rozdávala razítka a jablíčka na občerstvení na předposledním stanovišti pochodu u říčanské Hájovny. Pomáhaly nám letos poprvé a my si toho velmi vážíme.

Stejně tak bych chtěla podekovat paní haně Stinglové z odboru kultury MěÚ Říčany, která připravila úžasné zázemí pro cíl pochodu na Lázeňské louce v Říčanech, kde probíhal Dětský den s bohatým programem a stánky. Turisté se tak mohli v cíli radovat ze zvládnutí celého putování a navíc se i občerstvit.  Doufejme, že za rok se v tomto termínu opět setkáme.

Trasa Mikešovy stezky by měla být už v novém kabátku a prodloužená až do Mukařova, bude to tedy výzva i pro náročnější turisty. Tak tedy zase za rok. Fotografie z pochodu naleznete ve fotogalerii. Ať vám to chodí!

Leták k pochodu
Start pochodu