• En français
  • Italiano

Historické a kulturní památky

Hláska | Hrusice Olivovna | Ondřejovská hvězdárna  | pivovar Velké Popovice | Ringhofferova hrobka | Říčanský hrad vesnická památková zóna Lensedly |  zámek Kamenice zámek Štiřín | Fotogalerie

Hláska

Zřícenina hradu Zlenice - nachází se jižně od obce Senohraby na ostrohu nad soutokem Sázavy a Mnichovky.

Hrad byl založen kolem r. 1300. Zřícenina se stala oblíbeným motivem Josefa Lady, místem, kde rád pokuřoval jeho vodník.

Hrusice

MuzeumHrusice
Rodiště a celoživotní inspirace českého kreslíře a spisovatele Josefa Lady, založeny kolem r. 1200. Více na www.obec-hrusice.cz

• Památník Josefa Lady - stálá expozice díla Josefa Lady a jeho dcery Aleny Ladové.
    pondělí a úterý zavřeno
    středa až neděle 9-12, 13- 17 hod.
    Tel.:               323 65 52 04
  • Výstava modelů A. Jedličky - modely hrusických domků a postav z Ladovy tvorby umístěné v budově obecního úřadu.
    Otevřeno v sobotu a v neděli 9:00 - 12:00 hod. 13:00 - 16:00 hod.
    Tel.:               323 65 53 26

Olivovna

Založena v Říčanech r. 1890 manželi Olivovými jako vychovatelna pro zanedbané děti. Nyní je zde dětská léčebna respiračních chorob.

Ondřejovská hvězdárna

HvězdárnaOndřejovská hvězdárna - založena roku 1898 Josefem Fričem, dnes Astronomický ústav AV ČR. Secesní hvězdárny jsou přeměněny na muzea, v nové hvězdárně je umístěn jeden z největších dalekohledů v Evropě. Hvězdárny obklopuje park se vzácnými dřevinami. Prohlídky s průvodcem. Více na http://www.asu.cas.cz/

• Otevřeno květen až září v sobotu a v neděli.
    Začátek prohlídek : 10:00, 13:00, 16:00 hod.
    Tel.:              323 64 92 01

pivovar Velké Popovice

Pivovar v malé středočeské obci, vyrábějící už 135 let oblíbeného Velkopopovického Kozla, představuje šťastné spojení starobylé tradice, průmyslové revoluce, moderních trendů v podnikání s vynikajícími přírodními podmínkami a s uměním zkušených sládků.

Ringhofferova hrobka

HrobkaHrobka
Hrobka rodiny Ringhofferových se sochou Ukřižovaného od J. V. Myslbeka - architektonicky cenná památka na rodinu, která v 19. století významně ovlivnila hospodářský rozvoj oblasti. Baron Ringhoffer mj. založil pivovar ve Velkých Popovicích.

Říčanský hrad

Zřícenina hradu ZleniceŘíčanský hrad - honosný gotický hrad královského typu, který vybudoval koncem 13.století komoří Království Českého pan Ondřej z Říčan, dnes připomíná pouze torzo hradní zříceniny. Hrad dobýval v roce 1420 Jan Žižka. Od dob třicetileté války hrad nebyl obnovován.

vesnická památková zóna Lensedly

LensedlyVesnická památková zóna  - komplex původních roubených venkovských stavení se zvoničkou a památnými lípami na návsi. Příjezd od obce Turkovice.

zámek Kamenice

Na místě tvrze z 13.století. V 18.století se Kamenice stala oblíbeným sídlem pražských biskupů, kteří upravili panské sídlo do podoby zámku. Od r.1860 byl zámek ve vlastnictví rodiny Ringhofferů. V letech 1875 - 1880 byl přestavěn v reprezentativní sídlo ve stylu novoanglické gotiky. V areálu parku je kaple sv. Františka Serafinského, pocházející ze 14. století. Kaple byla v r.1898 přestavěna podle návrhu architekta J. Stibrala. V kapli probíhají sobotní bohoslužby, kromě kaple je areál nepřístupný.

zámek ŠtiřínZámek

Zámek Štiřín - barokní zámek s čestným dvorem a dvouramenným schodištěm, vázami a sochami z dílny M.Brauna. Zámek byl upraven na hotel a jako první v ČR byl přijat do Asociace evropských zámeckých hotelů a restaurací. Kolem zámku je krásný anglický park, který je částečně využíván jako golfové hřiště.